Paylaş

DİYARBAKIR – Kürt Gazetecileri Günü kapsamında düzenlenen etkinlikte konuşan Mezopotamya Ajansı editörü Mehmet Ali Ertaş, Kürdistan Gazetesi’nin Osmanlı tarafından engellendiğini hatırlatarak şimdi de AKP’nin Kürt gazeteciliğini baskı altında tutmak istediğini kaydetti.

Mısır’ın başkenti Kahire’de Miktad Mithat Bedirxan tarafından 22 Nisan 1898 tarihinde  “Kürdistan” adını taşıyan ilk Kürt gazetesinin çıkarılması dolayısıyla 22 Nisan, “Kürt Gazeteciler Günü” olarak kutlanıyor. Bu yıl Kürdistan Gazetesi’nin yayın hayatına başlamasının 120’nci yıldönümüne denk gelen gün kapsamında Özgür Gazeteciler İnisiyatifi (ÖGİ) ve Mezopotamya Gazeteciler Platformu (MGP) Diyarbakır’da bir panel düzenledi.  Pale Huner’de yapılan panele çok sayıda Kürt gazeteci katılırken, Mezopotamya Ajansı editörü Mehmet Ali Ertaş, Jin News editörü Münevver Karabulut ve Azadiya Welat Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Zeynel Abidin Bulut konuşmacı olarak yer aldı.

‘KÜRT GAZETECİLİĞİ 1990’LI YILLARDA ZİRVE YAPTI’

Mehmet Ali Ertaş, Kürt gazeteciliği ve Kürdistan Gazetesi’nin yayın serüvenini anlattı. Ertaş, Kürt gazeteciliğinin sürekli bir baskı altında yayın yaptığını ifade ederek, “Kürtler üzerinde imha ve inkâr olsa da Kürtler basın yayın yoluyla seslerini dünyaya duyurdu. Eskiden basının gözü siyasetteydi ancak şimdi Kürt basını toplum ve siyaset için ön açıcı oluyor. Osmanlı Devleti Bedirxanlarin yayın politikasını engelledi, şimdi ise AKP Kürt gazeteciliğini engelliyor. Kürt gazeteciliği 1990’lı yıllarda zirve yaptı. Sadece 1990’lı yıllarda 100’e yakın Kürt gazeteci öldürüldü. Özgür Ülke Gazetesi bombalandı ancak bu saldırılara rağmen Kürt gazeteciliği ilerledi.” diye konuştu.

‘KÜRT KADIN GAZETECİLER DÜNYAYA ÖRNEK OLDU’

Ertaş’tan sonra söz alan Münevver Karabulut, Kürt kadın gazeteciliğinin gelişim sürecine dikkat çekerek, Kürt kadın gazeteciliğinin tüm dünyaya örnek olduğunu belirtti. Tüm zorluklara rağmen Kürt kadınlarının hem cins hem ulus kimliği özgürlüğünü esas aldığını ifade eden Karabulut, bombalanan Özgür Ülke Gazetesi’nin genel yayın yönetmeninin Gurbetelli Ersöz olduğunu kaydetti. Karabulut, Hawar Dergisi’nde Rewşen Bedirxan’in da yazılar yazdığını hatırlattı.

‘KÜRT HALKININ YAŞADIKLARINI DÜNYAYA DUYURUYOR’

Zeynel Abidin Bulut da, Kürt isyanlarının daha güçlü olmamasındaki bir etkenin de basın ve yayınlarının olmamasına dikkat çekti. 1982’de Mazlum Doğan öncülüğünde ‘direnmek yaşamaktır’ sloganıyla Serxebûn gazetesinin yayına başladığını vurgulayan Bulut, “Serxebûn’dan bugüne Kürt halkının yaşadıkları tüm dünyaya duyuruluyor. Kürt gazeteciliği gözaltı, tutuklama ve katletme ile geçen bir süreçtir. Ancak bugün yüzlerce Kürt gazetecisi var. Kürtler üzerindeki baskıyı dünyaya duyuruyor. Kürt halkının bir adım daha özgürlüğe yakın olması için Kürt basını her parça Kürdistan’da emek veriyor. Kürt basını olmasaydı 1990’lı yıllardaki katliamları kimse bilmeyecekti” ifadelerini kullandı.

Panelden sonra Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) sanatçılarının şarkılarıyla program sona erdi.

Kaynak: Mezopotamya Haber Ajansı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz